- Skompilować test
- Uruchomić nunit.exe i załadować przygotowany plik testów (przydatne jest użycie nunit.exe jako zewnętrznego narzędzia VS co zautomatyzuje część czynności)
- W Visual Studio wybrać opcję Debug->Attach to Process
- W nowym oknie z listy dostępnych procesów wybrać nunit-agent.exe i kliknąć Attach
środa, 20 października 2010
Debugowanie testów jednostkowych NUnit
Główną rolą testów jednostkowych jest wspomaganie wytwarzania oprogramowania poprzez testowanie element po elemencie (jednostce) całego rozwiązania. O ich zaletach nie trzeba się specjalnie rozwodzić ponieważ temat ten był i wciąż jest wałkowany na wielu blogach i serwisach tematycznych. Istotne jest, że po uruchomieniu testu wiemy co poszło nie tak, gdzie oraz jaki wynik powinniśmy otrzymać, a jaki otrzymaliśmy. W tym wszystkim zawsze brakowało mi jednak dokładnej wiedzy dlaczego coś poszło nie tak. Stąd możliwość debugowania testów jednostkowych wydaje się bardzo kusząca.
W przypadku NUnit problemem okazuje się fakt, że testy wykonywane są w osobnym wątku niezależnie od Visual Studio. Dlatego nie jest ważne czy korzystamy z GUI (nunit.exe) czy dodatków typu TestDriven.Net, ponieważ VS i tak nie zatrzyma się na wstawionych breakpointach. Istnieje na szczęście możliwość podpięcia się pod proces wykonujący testy. W tym celu należy (algorytm dla VS 2010):
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz